technikiJAK POWSTAJĄ NASZE UBRANIA?


Wszystkie ubrania i akcesoria MAPAYA powstają ręcznie. Wierzymy, że moda powinna uszczęśliwiać, a nie krzywdzić, dlatego jesteśmy wierne ideologii Fair Trade. Współpracujemy wyłącznie z małymi, lokalnymi manufakturami, a naszym wykonawcom płacimy godziwe wynagrodzenie. Za każdą sukienką czy szalikiem stoi historia i osoba, która wykonała dane ubranie dzięki wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Pod określeniem „ręcznie robione” kryje się prawdziwa skarbnica azjatyckich technik farbowania i pracy z tkaniną.


TIE DYE (SHIBORI)
KUN CHEN: THAILAND

Shibori polega na tworzeniu wzorów na tkaninie poprzez jej wiązanie, zszywanie czy skręcanie. Technika wywodzi się z Japonii i pierwotnie była wykorzystywana do barwienia jedwabi. Dziś wiemy, że doskonale sprawdza się też na bawełnie. W Shibori wyróżnia się trzy główne techniki: marszczenie, zszywanie i składanie. Tie Dye jest bardzo popularne w całej Azji, a każdy region ma swoje sekretne sposoby na to, aby uzyskać jedyne w swoim rodzaju wzory. Ponieważ wszystkie nasze rzeczy powstają w małych manufakturach i barwione ręcznie, efekt przy każdej sztuce jest nieprzewidywalny, co czyni ją jedyną w swoim rodzaju. Khun Chen, który farbuje dla nas ubrania to prawdziwy artysta. Zajmuje się sztuką shibori od kilkunastu lat. 

KIMMY: THAILAND

Kimmy jest projektantką i specjalistką od nadruków oraz eksperymentalnych wybarwień. Jest również wykładowczynią uniwersytecką w tej dziedzinie. Prywatnie - bliska przyjaciólka, która wprowadza nas w tajniki kultury tajskiej. Wraz z Khun Chen stanowią team idealny.


IKAT
WATTHAN ARTISANS: CAMBODIA

Watthan Artisan to prowadzona przez pracowników kooperatywa kambodżańskich rzemieślników, najczęściej niepełnosprawnych, których celem jest polepszenie standardu życia ludzi z niepełnosprawnością psychiczną i fizyczną poprzez zapewnienie im miejsc pracy. Spółdzielnia pracy Watthan Artisan specjalizuje się w produkcji pięknych ikatów - czyli tkaniny, która powstaje w wyniku tkania na krosnach wcześniej ufarbowanych nitek. Warsztat Watthan Artisan mieści się na tyłach świątyni buddyjskiej w Phnom Penh. Kooperatywa zrzesza również kilkudziesięciu tkaczy, którzy pracują  dla niej zdalnie, dzięki czemu mogą pozostać ze swoimi rodzinami na prowincjach.


BIŻUTERIA
GIG: THAILAND

Podobnie jak ubrania, również biżuteria MAPAYA produkowana jest ręcznie. Wykorzystujemy kamienie szlachetne i półszlachetne, ale też mosiądz, srebro, czy skórę najlepszej jakości, a nawet łupiny kokosa. Często jedna bransoletka czy naszyjnik składają się z materiałów pochodzących z różnych stron świata, co sprawia, że nasza biżuteria nie tylko pięknie wygląda, ale też opowiada ciekawą historię. Rodzinny warsztat z którym współpracujemy prowadzony jest przez Gig, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Im bardziej szalony projekt - tym lepiej;)  Gig dzieli swój czas między pracę, a wychowywanie synka.


INDYJSKI DRUK STEMPLAMI

Znany też pod nazwą Indian Block Printing, jest jedną z najstarszych technik zdobienia tkaniny na świecie. To technologia polegająca na wykorzystaniu drewnianych pieczątek, przy pomocy których nanosi się nadruk na tkaninę. Indian Block Printing jest bardzo czaso- i pracochłonną techniką. Najpierw należy precyzyjnie wydrążyć wzór w drewnie, a dopiero potem, maczając w tuszu, raz za razem odbić „pieczątkę” na tkaninie. Ciężka praca daje niezwykłe rezultaty, których nie sposób osiągnąć w inny sposób, a już na pewno nie w produkcji przemysłowej. Każdy odcisk jest inny i nawet pozorne błędy mają swoją wartość-nadają każdej sztuce odzieży jedyny w swoim rodzaju, unikatowy charakter.


Zakupy razem:

0.00 PLN

Sposób i koszt dostawy wybierzesz w następnym kroku

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów